تبلیغات
ملایر شهر ما - آشنایی با ملایـِر امروزی


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

آشنایی با ملایـِر امروزی

نوشته شده توسط:محمد بشیرگنبدی
پنجشنبه 29 دی 1390-12:18 ب.ظ

آشنایی با ملایـِر امروزی

ملایر امروز


ملایـِر شهری بزرگ و تاریخی در غرب ایران است. این شهر سی و پنجمین شهر بزرگ ایران از نظر جمعیت به‌شمار می‌آید. ملایر از برخی از 6 مرکز استان با نام های : ایلام، شهرکرد، یاسوج، سمنان، بوشهر و بیرجند بزرگتر است.

ملایر یکی از بزرگترین شهرستانهای ایران و سی و پنجمین شهرستان پرجمعیت ایران است. این شهرستان بادارا بودن 5 شهر( ملایر ، سامن ، ازندریان ، جوكار ، زنگته )،4 بخش ( مركزی ، سامن ، جوكار ، زند ) و 15 دهستان و240 روستای دارای سكنه حدود350،000 نفر رادرخودجای داده است كه بیش از 185000 هزار نفر آن در شهر ملایر سكونت دارند. تراكم نسبی جمعیت دراین شهرستان 5/92 نفردركیلومترمربع است.


وسعت شهرستان ملایر 3210 كیلومتر مربع است که نسبت به شهرستانهای مجاور خود بسیار بیشتر است و از لحاظ وسعت وسیعترین شهرستان در غرب کشور است.

بعد از کاشان و دزفول ، ملایر سومین شهرستانیست که در انتظار استان شدن است و انشالله اولین استان جدید در سالهای آینده در غرب کشور می باشد.
از لحاظ آثار باستانی، ملایر در غرب کشور بیشترین آثار باستانی را در خود جای داده است ولی متاسفانه همواره مورد کم لطفی قرار گرفته است.به عنوان مثال : ارگ نوشیجان قدیمی ترین نیایشگاه خشتی دنیا ، قلعه انوج (با قدمت 8000 سال) قدیمی ترین اثر تاریخی ایران، قلعه بهرام چوبین (با قدمت 6000 سال) ،شهر زیر زمینی سامن (با ثبت جهانی) ، و همچنین قلعه یزدگرد سوم در ملایر قرار دارند.
در مجموع ملایر 320 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور و ده ها اثر تاریخی با ثبت جهانی دارد.
نشانه های تاریخی به دست آمده از برخی آثار و تپه های باستانی اطراف ملایر قدمت سکونت بشر در این منطقه را دست کم بیش از 8000 سال پیش نشان می دهد .

ملایر زادگاه بزرگانی چون کریم خان زند ،پرفسور شاملو، آیت الله محسنی ملایری ، فخرالدین اسعد گرگانی(شاعر نامی)و......است.

ملایر به شهر کریمخان زند،شهر تاکستانهای زرخیز ، نگین انگشتری غرب کشور ، شهر واقفین خیر اندیش ، شهر مردمان با فرهنگ نیز معروف است.

ملایر در جنگ تحمیلی بالغ به 1100 شهید گلگون کفن به انقلاب و جمهوری اسلامی تقدیم کرده است.
ملایر زادگاه اولین شهید انقلاب در بوسنی و هرزگویین(حاج رسول) است.

ملایر مهمترین شاهراه ترانزیتی در غرب کشور است و تنها شهر در غرب کشور است که دو خط راه آهن مجزا از آن عبور می کند .
فرودگاه ولیعصر(عج) ملایر در دست احداث و پیگیری است.
ملایر دارای اداره گمرک مستقل از مرکز استان می باشد.
ملایر صنعتی ترین شهرستان استان همدان با یازده شهرک صنعتی است.
ملایر دارای شرکت آب و فاضلاب مستقل از مرکز استان است که مستقیما زیر نظر تهران فعالیت می کند.
ملایر دارای بیش از 50 درصد ذخائر معدنی اثبات شده استان از جمله معادن غنی سیلیس با خلوص 98 درصد است.
از حیث دانشگاهها و مراکز آموزشی ملایر دارای 13 دانشگاه مستقل می باشد و بالغ بر 16،000دانشجو و 600 نفر عضو هیئت علمی در آن به تحصیل،آموزش و پژوهش مشغولند. ملایر تنها شهرستان در غرب کشور است که دانشگاه ملی مستقل از مرکز استان دارد. دانشگاه ملی ملایر یکی از مجهزترین دانشگاههای ایران است که در حال حاظر پذیرای بالغ بر 4،200دانشجو در مقاطع مختلف است.

مخابرات ملایر یک مرکز مخابراتی (موبایل و تلفن ثابت) مستقل در جنوب استان است بطوری که شهرستان های نهاوند و تویسرکان زیر مجموعه مخابراتی ملایر هستند و پیش شماره تلفن این شهرستانها 0852 است که این شماره همان پیش شماره توابع ملایر استتاریخ آخرین ویرایش:- -