تبلیغات
ملایر شهر ما - ملایر چندین هزار سال قبل از میلاد احداث شده است


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

ملایر چندین هزار سال قبل از میلاد احداث شده است

نوشته شده توسط:محمد بشیرگنبدی
سه شنبه 4 بهمن 1390-04:00 ب.ظ

ملایر چندین هزار سال قبل از میلاد احداث شده است

خبرگزاری ایسنا
با در نظر گرفتن آثار تاریخی ملایر می‌توان نتیجه گرفت كه ملایر شهری آباد و پرنعمت بوده است. به علّت وضع خاص سوق الجیشی یعنی قرار گرفتن در میان نهاوند، تویسركان ، اراك، همدان، بروجرد و جبال اطراف آن،
نمی‌توان این شهر را جدیدالاحداث به حساب آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حسین کاشانی نوشته است: با توجه به قرائنی كه در ملایر و روستاهای اطراف آن وجود دارد، قدمت آن اثبات می‌شود. با توجه به نوشته‌های محققین ایرانی و اروپایی چنین استنباط می‌گردد كه ملایر قدمت تاریخی داشته و به هیچوجه نمی‌توان تأسیس این شهر را توسط سلسله قاجاریه دانست.

نویسنده كتاب تاریخ ایران باستان از مادها تا اسلام چنین آورده است: دو ماد بزرگ یا عراق عجم وجود داشته، كه شامل گروس، كرمانشاهان، نهاوند، ملایر، تویسركان و همدان بوده است.

شرق شناس بزرگ روسی ولادمیر مینورسكی وجود دژگوراب و قصه ویس و رامین كه قدمت ملایر را ثابت می‌كند، تأیید می‌نماید.

شرق شناس انگلیسی براون در حاشیه منظومه ویس و رامین نوشته است گوراب در پنج كیلومتری ملایر قرار دارد وكاخ بزرگ آن بنایی است ویران و یكی از بزرگترین آثار باستانی است كه من تاكنون درایران دیده‌ام. پیدا شدن سكه‌هایی در نازین قلعه ازندریان و پیدا شدن ظروف سفالی در ده نو علی آباد و اوچ تپه دال بر قدمت ملایر است. مرحوم پیرنیا (مشیر الدوله) در كتاب ایران باستان چنین می نویسد : شاهان اشكانی در همدان بسر می بردند و در مواقع خطر برای حفظ پادشاهی همدان را ترك و به ملایر و دژهای مستحكم آن روی می آورند. البته حمله چنگیز خان كه محمد خوارزمشاه را تا ملایر دنبال كرد علاوه بر كشتار سپاه خوارزمشاه خرابیهای زیادی به بار آورد. مغولان قناتهای پرآب را از سنگ و خاك پر نموده و باعث قطع آب و در تنگنا قرار گرفتن مردم می شدند. در این حملات علاوه بر كشتار مردم ملایر قلعه ازناو و قلعه چوبین و شهر نازین ازندریان را بكلی ویران نموده و روستاهای آنرا غارت نمودند. خود نویسنده شاهد بودم كه در قریه پیر شاهوردی (در شمال ملایر) مشغول آبیاری بودند كه حفره ای ایجاد شد. آقای كشاورزیان و مرحوم برادرش دنباله این حفره را با چند دسته مقنی گرفته و رو به غرب رفتند، ولی پس از هزینه زیاد آبی بدست نیامد، فقط اسكلت كبوتر در چاه دیده می‌شد و از رد آب تخمین زده می شد كه این قنات بسیار پر آب بوده و اراضی زیادی را مشروب می‌كرده است. در تائید معمور بودن ملایر نوشته حمد الله مستوفی در ‌٧٥٠ هـ .ش در نزهه القلوب كه درباره ملایر است را می‌آوریم.

او می‌نویسد: نهاوند از اقلیم چهارم است و به سه ناحیه تقسیم می شود كه ملایر یكی از آن سه ناحیه می باشد و شهری بسیار آباد و پر نعمت است. تاورنیه كه در زمان سلاطین صفوی به ایران آمده در مورد ملایر اشاره‌ای دارد و قدمت آن را تائید كرده و ضمنا" نوشته است، پسته ایران از ملایر تأمین می شده است.

خود نویسنده در پارك ملایر درختان پسته زیادی را مشاهده نموده‌ام كه بسیار پر بار بوده‌اند، ولی كودكان قبل از رسیدن آنها را چیده و می‌خوردند. اینك آثاری از درختان پسته در ملایر وجود ندارد.

به هر حال چنین استنتاج می شود كه ملایر در زمان ماد و قبل از آن هم وجود داشته و جلگه‌ای پر آب، پر نعمت و بركت بوده است. موقع حمله نادر با آن لشگر عظیم به عثمانیها در زنگنه ‌٥٠٠٠ نفر از ایل زند به نادر پیوستند. موضوع جالب توجه اینست كه آذوقه و علوفه لشگر بزرگ نادر كه به مدت سه ماه در ملایر بوده‌اند، از این شهر و روستاهای آن تأمین می شده است.

در این زمان است كه قلعه زندیه به وسیله نادر كوبیده می‌شود. بهر حال ملایر را نمی توان شهری جدید قلمداد كردتاریخ آخرین ویرایش:- -